
Проблем с пъпната артерия
>>>При последния преглед акушер-гинекологът ми каза, че в пъпната връв липсва едната артерия. Тревожно ли е това?
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
>>>При последния преглед акушер-гинекологът ми каза, че в пъпната връв липсва едната артерия. Тревожно ли е това?
Понякога обаче процесите на приспособяване са твърде сложни и в определени моменти необичайно напрегнати. Тогава настъпват и критичните периоди на бременността.
В повечето случаи, „уловени“ навреме, те отминават с помощта на адекватно лечение. Затова не пропускай консултациите със специалист, бъди стриктна към задължителните прегледи, не се колебай да потърсиш помощ, когато нещо те притеснява.
Първият критичен момент може да бъде още през 2-ра-3-та седмица, когато дори не предполагаш, че носиш нов живот в себе си. В това време оплодената яйцеклетка се имплантира, т.е. попада в маточната лигавица. Понякога този процес може да бъде нарушен (например при миомен възел в кухината на матката). За съжаление в подобни случаи се стига до прекъсване на бременността. Друга причина за такъв неблагоприятен изход са хромозомните и генетичните аномалии на плода. Тогава е валиден т.нар. принцип на естествения подбор – когато има дефект, самата природа го отстранява. За съжаление тези случаи няма как да „управляваш“. Но това не означава, че една следваща бременност няма да бъде успешна. Ако обаче спонтанните аборти са повече от три, е нужно да се провери за генетични аномалии при родителите. Имай предвид, че понякога се стига до нежелано прекъсване на бременността в резултат на стресови преживявания или тежка изморителна физическа дейност (например местене на мебели). Бъди предпазлива и не поемай опасни рискове. Със сигурност можеш да намериш помощници за всяка по-тежка и трудоемка домакинска работа.
Между 8-а и 12-а седмица започва да се развива плацентата и основна причина за поява на проблем в този период са хормоналните нарушения. Нарушената функция на яйчниците може да се дължи на вродено заболяване, аборти, възпалителни процеси.
До 12-а седмица често се среща кървене, особено около датата на очакваната менструация. Това е в резултат на недостиг на хормона прогестерон. Терапиятае с таблетки, съдържащи про-гестерон, назначава се по преценка на лекаря.
Задължителни изследвания
Спешна помощ: при кървене, колкото и незначително да ти се струва то.
Бъди внимателна през 18-22-ра седмица. Понякога инфекциозните заболявания могат да се окажат опасни. Например наличието на хламидии, токсоплазмоза, уреаплазма може да доведе до нарушения във функцията на плацентата. Но не изпадай в паника, ако имаш някоя от т.нар. „скрити инфекции“. Лекарската практика показва, че огромно количество от децата се раждат абсолютно здрави, ако майката е имала подобни проблеми и шансовете за благополучна бременност са напълно реални. Ако заболяването не е било установено преди бременността, то може да се лекува и сега. Има препарати (в това число и антибиотици), които са разрешени и не са вредни за плода.
През втория триместър матката активно расте. Възможни са аномалии при разположението на плацентата. Ако тя е предлежаща или ниско прикрепена, се налага активно следене на състоянието на бременната. Възможно е плацентата да започне да се отлепя и тогава има прокървяване, а болничното лечение е наложително.
Задължителни изследвания
Спешна помощ: отново при кървене, колкото и незначително да ти се струва то, както и при поява на контракции, особено ако са съпроводени с болка.
През 28-32-ра седмица плодът расте интензивно. Нарушения в бременността през този период могат да предизвикат усложнения като отлепяне на плацентата, кислородна недостатъчност и т.н..
Наличието на инфекция може да бъде причина за преждевременно пукване на околоплодния мехур.
Маточните контракции могат да доведат до разширение на шийката и преждевременно раждане.
Нормалните стойности на кръвното налягане са: 140/70. Ако е над тези стойности, се счита за високо и крие опасности. Признаци за високо кръвно могат да бъдат отоците по различни части на тялото, бързото наддаване на теглото (повече от 1 кг на седмица), главоболието.
Задължителни изследвания:
Спешна помощ: при отоци по крайниците; кървене; изтичане на околоплодна течност; маточни контракции.
Консултант: д-р Елица Иванова, акушер-гинеколог, София
Един малък живот вече расте в теб. През този месец той ще претърпи невероятни...
Ураган от хормони, променливи циклони на настроението и затишие в апетита –...
Бременна си и вълненията не спират. С времето коремчето расте, а ти все повече...
Преносената бременност обикновено е повод за притеснение на лекари и бременни....
С толкова много надежди, напрежение и очакване да гушнеш своята рожба...
„Здраво ли ще е бебето ми?" е един от най-тревожните въпроси, който всяка...
Искаш ли да знаеш какво се случва с теб и с бебето ти седмица по седмица?...
Ако времето за срещата с мъничето наближава, няма как да не изпитваш и...
Присвиването и боцкащите усещания в областта на корема през 9-те месеца са...
Според легендите прабългарките не само че са яздили бременни наравно с мъжете,...
Учени откриха, че с възрастта вкусът ни става "сложен" и вече успява да оцени...